Romanul adolescentului miop, de Mircea Eliade

Romanul adolescentului miop, de Mircea Eliade

Detalii Romanul adolescentului miop, de Mircea

publisol.ro
Vânzător
publisol.ro
Pret
38 Lei 40 Lei
Categorie (vânzător)
Media > Books > Print Books
Marca
Cartex

Produs actualizat în urmă cu 1 zi
Descriere YEO:

Romanul adolescentului miop, de Mircea - Disponibil la publisol.ro

Pe YEO găsești Romanul adolescentului miop, de Mircea de la Cartex, în categoria Media > Books > Print Books.

Indiferent de nevoile tale, Romanul adolescentului miop, de Mircea Eliade din categoria Media > Books > Print Books îți poate aduce un echilibru perfect între calitate și preț, cu avantaje practice și moderne.

Preț: 38 Lei

Caracteristicile produsului Romanul adolescentului miop, de Mircea

  • Brand: Cartex
  • Categoria: Media > Books > Print Books
  • Magazin: publisol.ro
  • Ultima actualizare: 01-04-2025 01:39:45

Comandă Romanul adolescentului miop, de Mircea Online, Simplu și Rapid

Prin intermediul platformei YEO, poți comanda Romanul adolescentului miop, de Mircea de la publisol.ro rapid și în siguranță. Bucură-te de o experiență de cumpărături online optimizată și descoperă cele mai bune oferte actualizate constant.


Descriere magazin:
Romanul adolescentului miopMircea Eliade scrie prima sa carte, Romanul adolescentului miop, la 17 ani (in 1924), prezentand-o insa nu ca un roman, ci ca povestirea unei incercari ratate de a scrie un roman, desi se intituleaza... roman. Ultima lui fraza este totodata si prima: "Pentru ca am ramas singur, m-am hotarat sa incep chiar azi Romanul adolescentului miop". Acest fapt confera textului deja parcurs de cititor o structura circulara si paradoxala, romanul fiind simultan finit si in curs de finalizare, organizat si haotic. [...] Tot dublu caracter are naratorul, personaj, dar si comentator al romanului. Mai mult, adolescentul miop nu este cineva care nu vede bine, dimpotriva, el este un observator acut de oameni, un tanar care se teme ca este vazut drept urat, indecis, bun de nimic pentru ca este miop. In fine, daca ceilalti baieti din clasa se lauda permanent cu succesele lor la femei, fiind, intr-un limbaj mai recent, un soi de machos, miopul este prin excelenta un non macho, introvertit, , inchis in sine fata de ceilalti baieti si de fete, dar scriind sardonic despre toti. Scris in 1928, la 21 de ani, Gaudeamus (Sa ne bucuram) continua Romanul adolescentului miop (1924-1925) si este la fel de strans legat de toate textele scrise de Mircea Eliade in aceeasi epoca, precum precedentul. Biograficul intersecteaza deci in continuare literatura, ca si eseurile frecvente din presa, cateva in fiecare saptamana si scrise mereu cu bogata informatie si fervoare spirituala.Sorin Alexandrescu Referinte critice din Ofelia Ichim, Eugen Simion, Petru Ursache, Sabina Fânaru.

Romanul adolescentului miop, de Mircea Eliade - 0 | YEO

Produse asemănătoare

Produse marca Cartex