Descriere YEO:
Zece nopti cu vise - - Disponibil la libris.ro
Pe YEO găsești Zece nopti cu vise - de la Natsume Soseki, în categoria Beletristica.
Indiferent de nevoile tale, Zece nopti cu vise - Natsume Soseki din categoria Beletristica îți poate aduce un echilibru perfect între calitate și preț, cu avantaje practice și moderne.
Preț: 35 Lei
Caracteristicile produsului Zece nopti cu vise -
- Brand: Natsume Soseki
- Categoria: Beletristica
- Magazin: libris.ro
- Ultima actualizare: 28-02-2025 01:36:41
Comandă Zece nopti cu vise - Online, Simplu și Rapid
Prin intermediul platformei YEO, poți comanda Zece nopti cu vise - de la libris.ro rapid și în siguranță. Bucură-te de o experiență de cumpărături online optimizată și descoperă cele mai bune oferte actualizate constant.
Descriere magazin:
Cele zece povestiri sunt scrise intr-un stil evaziv, cultivand ambiguitatea, si sunt plasate la granita dintre fantastic si enigmatic. Un soi de angoasa, de neliniste, curge ca o apa subterana prin toate aceste povestiri. Scriitorul se joaca voit cu antitezele: de-a intalnirea/de-a neintalnirea; de-a iubirea/de-a tradarea; de-a iluzia/de-a deziluzia; de-a Eros/de-a Thanatos. Visatorul din volumul de fata izbuteste sa intreteasa cu maiestrie zece microreflectii onirice pe teme ce tin de conditia umana: dragostea, ura, tradarea, viata, moartea, iluzia, creatia, jocul perceptiei, paradoxul, credinta, ispita, invitandu-l pe cititor sa-si urzeasca propriile intrebari si raspunsuri. - Raluca Nicolae, traducatoarea povestirilor
Natsume Soseki, pe numele sau real Kinnosuke
Natsume, s-a nascut in 1867, la Tokyo. Crescut de un fost servitor al familiei impreuna cu sotia acestuia, a visat inca din gimnaziu sa devina scriitor. Dupa absolvirea, in 1893, a Universitatii Imperiale din Tokyo, unde a studiat literatura engleza, a intrat in invatamant, apoi a fost trimis cu o bursa a statului japonez in Regatul Unit, spre a-si continua studiile. La intoarcerea in Japonia, in 1902, a devenit profesor de literatura engleza la Universitatea Imperiala din Tokyo. Si-a inceput cariera literara in 1905, cu povestirea intitulata Eu, motanul, urmata de romanul Botchan. A renuntat la postul de la universitate in 1907, pentru a se dedica in exclusivitate scrisului, si a devenit editor literar la ziarul Asahi Shimbun. Pana in 1916, cand a murit in urma unui ulcer gastric,
Natsume Soseki a scris numeroase haikuuri si paisprezece romane, printre care: Apoi, Kusamakura , Minerul, Sanshiro, Poarta, Lumina si intuneric (roman neterminat). La Alice Books a mai aparut, de acelasi autor, romanul Kokoro . Traducere din limba japoneza deRaluca Nicolae.