Anna Karenyina bizonyara a legelevenebb a vilagirodalom valamennyi noalakja kozul: mind ujabb filmekben, baletteloadasokban es musicalekben lathatjuk, johet barmilyen uj hullam az irodalomban, uj erkolcsiseg a tarsadalomban, szexualis forradalom es feminizmus, az o tortenete valamiert nem avul el.
A bunos lelek a vilagirodalom legvonzobb hazassagtoro asszonya lett, a konyv pedig - Thomas Mann szavaival - minden idok "legnagyobb tarsadalmi regenye"..
Nem igy sikerult, mert a Tolsztojban elo nagy muvesz nem engedte, hogy regenye tanmese legyen.
Meg egy nepszeru orosz rapper is kerleli az egyik trackjeben, hogy "minden jo lesz, nem kell a vonat ala ugrani".
Alakjanak titka sokretu; bizonyara benne van az is, hogy Tolsztoj, aki elementaris erovel es szexualis etvaggyal vonzodott a szep nokhoz (mikozben a noi szepseget es a szexualitast idovel egyre inkabb bunos dolognak tartotta), minden izeben elragado hosnot teremtett - szepsege, flortolesenek baja, gondolkodasa, jelleme, tartasa, lazadasa koranak erkolcsei ellen mind-mind jelentekeny, mar-mar felelmetesen elbuvolo.
Pedig Tolsztoj eredetileg Anna alakjan keresztul nevetsegesse akarta tenni azokat a "nihilistakat", akik a csaladot, a tarsadalom szilard erkolcsi alapjait romboljak.
Anna Karenyina bizonyara a legelevenebb a vilagirodalom valamennyi noalakja kozul: mind ujabb filmekben, baletteloadasokban es musicalekben lathatjuk, johet barmilyen uj hullam az irodalomban, uj erkolcsiseg a tarsadalomban, szexualis forradalom es feminizmus, az o tortenete valamiert nem avul el