Edificii catolice si misionarism in Targovistea secolelor XIV-XVII - Iulia Gherca

Edificii catolice si misionarism in Targovistea secolelor XIV-XVII - Iulia Gherca

Detalii Edificii catolice si misionarism in

grupdzc.ro
Vânzător
grupdzc.ro
Pret
30.6 Lei
Categorie (vânzător)
Diverse
Marca
Cetatea de Scaun

Produs actualizat în urmă cu 1 zi
Descriere YEO:

Edificii catolice si misionarism in - Disponibil la grupdzc.ro

Pe YEO găsești Edificii catolice si misionarism in de la Cetatea de Scaun, în categoria Diverse.

Indiferent de nevoile tale, Edificii catolice si misionarism in Targovistea secolelor XIV-XVII - Iulia Gherca din categoria Diverse îți poate aduce un echilibru perfect între calitate și preț, cu avantaje practice și moderne.

Preț: 30.6 Lei

Caracteristicile produsului Edificii catolice si misionarism in

  • Brand: Cetatea de Scaun
  • Categoria: Diverse
  • Magazin: grupdzc.ro
  • Ultima actualizare: 23-02-2025 01:35:45

Comandă Edificii catolice si misionarism in Online, Simplu și Rapid

Prin intermediul platformei YEO, poți comanda Edificii catolice si misionarism in de la grupdzc.ro rapid și în siguranță. Bucură-te de o experiență de cumpărături online optimizată și descoperă cele mai bune oferte actualizate constant.


Descriere magazin:
Constienta ca istoria catolicismului de la Targoviste in perioada medievala dar mai ales pentru primele secole care s-au scurs de la fondarea orasului ridica in continuare cele mai mari probleme acestea n-au speriat-o pentru ca a studiat o impresionanta bibliografie in parte necunoscuta autorilor anteriori. Mai mult lucrarea se bazeaza si pe o sistematica cercetare de arhiva pe investigatiile arheologice si de arhitectura fapt ce i-a permis autoarei sa realizeze o interesanta sinteza a temei aflate in cercetare. A sesizat de multe ori contradictiile dintre informatia din documente si datele prezentate in urma cercetarilor arheologice care au adancit si mai mult hiatusul existent . Mihai Oproiu Istoria de inceput a catolicismului de la Targoviste este esentiala in contextul genezei orasului avand in vedere rolul major pe care l-au avut colonistii germani in dezvoltarea urbana a asezarii in secolele al XIV-lea si al XV-lea. In ciuda importantei sale tema aceasta n-a beneficiat de atentia cuvenita in istoriografia noastra. Chiar daca orasul se bucura de numeroase monografii tema catolicismului este putin sau aproape deloc analizata un motiv fiind desigur absenta documentelor capabile sa ne ofere mai multe date despre cele aproximativ sase veacuri si jumatate de prezenta catolica la Targoviste. Iulia Gherca

Edificii catolice si misionarism in Targovistea secolelor XIV-XVII - Iulia Gherca - 0 | YEO

Produse asemănătoare

Produse marca Cetatea de Scaun