Descriere YEO:
Pe YEO găsești Furt (transport gratuit) de la Litera, în categoria Cărți.
Indiferent de nevoile tale, Furt (transport gratuit) din categoria Cărți îți poate aduce un echilibru perfect între calitate și preț, cu avantaje practice și moderne.
Caracteristici și Avantaje ale produsului Furt (transport gratuit)
- Departament: gaming-carti-birotica
- Ideal pentru pasionații de jocuri, birotică și distracție online.
Preț: 44.99 Lei
Caracteristicile produsului Furt (transport gratuit)
- Brand: Litera
- Categoria: Cărți
- Magazin: litera.ro
- Ultima actualizare: 13-03-2025 01:49:50
Comandă Furt (transport gratuit) Online, Simplu și Rapid
Prin intermediul platformei YEO, poți comanda Furt (transport gratuit) de la litera.ro rapid și în siguranță. Bucură-te de o experiență de cumpărături online optimizată și descoperă cele mai bune oferte actualizate constant.
Descriere magazin:
Secolul XXI bate la ușă. În Zanzibar, trei tineri foarte diferiți – Karim, Fauzia și Badar – ajung la maturitate și visează la uriașele posibilități ale țării lor. Pentru Badar însă, un servitor neinstruit care nu și-a cunoscut niciodată părinții, se pare că toate ușile sunt închise. Adus să slujească în casa unor oameni înstăriți din Dar es Salaam, Badar descoperă primul cămin din viața lui – și prietenia lui Karim, fiul proprietarei. Chiar și atunci când Badar este alungat în urma unei acuzații false, Karim și Fauzia refuză să-i întoarcă spatele prietenului lor. Pe măsură ce tinerii află ce înseamnă dragostea, pasiunea oarbă, munca și traiul ca părinți, legătura lor este pusă la încercare, iar Karim cedează tentației trădării, lucru care le va schimba viețile pentru totdeauna. În primul său roman de la câștigarea Premiului Nobel pentru Literatură, Abdulrazak Gurnah spune o poveste captivantă despre viețile întrețesute a trei tineri, fiecare cu o înțelegere diferită a ideii de a-ți lua soarta în propriile mâini. „
Furt nu este doar o carte. Este un întreg univers ținut laolaltă de proza superbă, sensibilă a lui Abdulrazak Gurnah. În poveștile celor trei personaje centrale sunt concentrate întrebările unor generații care se confruntă cu o lume în schimbare. Dar lui Gurnah îi iese un număr de magie de care sunt în stare numai cei mai buni scriitori: în aceste pagini începem să recunoaștem generozitatea care rămâne chiar și în momentele de durere și haos. Observăm petele de lumină care încă există în vremurile cele mai tulburi. Gurnah a reușit din nou.“ Maaza Mengiste „O artă narativă irezistibilă... Gurnah excelează în descrierea vieților unor oameni striviți de cruzime și nedreptate... Uiți că citești ficțiune, ai senzația că totul este real.“ Leila Aboulela „Este foarte greu să scrii bine și inteligent despre modestie și oamenii modești, și totuși Abdulrazak Gurnah zugrăvește în tonuri luminoase viața unui tânăr modest fără vreo însemnătate evidentă.
Furt este o poveste moralizatoare în adevăratul înțeles al cuvântului: un text sobru, cu o forță evocatoare impresionantă, despre lucrurile care contează și fleacurile care n-au nici o importanță.“ Patrick Gale „O operă cu o forță evocatoare deosebită care abordează iar și iar aceleași teme, într-o proză elegantă și sobră despre legăturile care unesc și legăturile care destramă.“ Daily Telegraph „Gurnah îi strânge la un loc pe toți cei care erau sortiți uitării și refuză ștergerea lor din memorie.“ Maaza Mengiste, Guardian „O carte strălucită și importantă pentru vremurile noastre, scrisă de un autor excepțional.“ Philippe Sands, New Statesman „Unul dintre cei mai importanți autori postcoloniali din lume... Neobosit și cu o compasiune enormă, Gurnah disecă fenomenul colonialismului în Africa de Est și efectele acestuia asupra indivizilor dezrădăcinați, siliți să-și părăsească locul de baștină.“ Anders Olsson, președintele Comitetului Nobel „Gurnah este un povestitor fără egal.“ Aminatta Forna, Financial Times ABDULRAZAK GURNAH s a născut în anul 1948 și a fost profesor de limba engleză la Universitatea din Kent. Este autorul romanelor: Memory of Departure (1987), Pilgrims Way (1988), Dottie (1990), Paradis (Paradise, 1994, finalist la Booker Prize și Whitbread Award), Admiring Silence (1996), Pe țărm (By the Sea, 2001, nominalizat la Booker Prize și finalist la Los Angeles Times Book Award), Abandon (Desertion, 2005, finalist la Commonwealth Writers’ Prize), The Last Gift (2011), Gravel Heart (2017), Vieți în derivă (Afterlives, 2020, finalist la Orwell Prize for Fiction și nominalizat la Walter Scott Prize) și
Furt (Theft, 2025). În anul 2021 i s a decernat Premiul Nobel pentru Literatură, „pentru abordarea fără compromisuri și plină de compasiune a efectelor colonialismului și a destinului refugiațilo