Descriere YEO:
Pe YEO găsești Revolta. In transeele luptei impotriva de la Polirom, în categoria Diverse.
Indiferent de nevoile tale, Revolta. In transeele luptei impotriva globalizarii - Nadav Eyal din categoria Diverse îți poate aduce un echilibru perfect între calitate și preț, cu avantaje practice și moderne.
Preț: 27 Lei
Caracteristicile produsului Revolta. In transeele luptei impotriva
- Brand: Polirom
- Categoria: Diverse
- Magazin: grupdzc.ro
- Ultima actualizare: 19-03-2025 01:38:12
Comandă Revolta. In transeele luptei impotriva Online, Simplu și Rapid
Prin intermediul platformei YEO, poți comanda Revolta. In transeele luptei impotriva de la grupdzc.ro rapid și în siguranță. Bucură-te de o experiență de cumpărături online optimizată și descoperă cele mai bune oferte actualizate constant.
Descriere magazin:
Traducere de Miruna Andriescu O relatare bine scrisa care te pune pe ginduri despre actuala criza a
globalizarii. Nu toata lumea va fi de acord cu interpretarea lui
Eyal dar putini vor ramine indiferenti. Yuval Noah Harari autor al bestsellerului Sapiens Combinatie de reportaj viniete patrunzatoare si analize originale
Revolta arata ca stinga si dreapta au multe in comun. Strabatind lumea de la un capat la celalalt
Eyal sta de vorba cu mineri dezamagiti din Pennsylvania grupuri anarhiste de la periferia Atenei si neonazisti germani si relateaza despre un oras japonez unde ratele natalitatii se prabusesc si despre familii de refugiati sirieni pe care le-a insotit de pe tarmurile Greciei pina la destinatia lor in Germania. In aceste relatari la timpul prezent
Eyal impleteste lectii ale trecutului de la Razboaiele Opiului din China pina la colonialismul din Haiti si Planul Marshall. Prin aceste legaturi istorice el arata ca radacinile revoltei au fost mereu adinci si puternice si ca in loc sa privim razvratirile actuale ca facind parte dintr-un fenomen trecator ar trebui sa recunoastem ca revolta este noul statu-quo al lumii globalizate in care traim.
Revolta care framinta lumea de azi va ajunge sa-l obsedeze pe cititorul acestei convingatoare si patrunzatoare epopei despre criza
globalizarii si a ordinii liberale rodul gindirii profunde a lui Eyal un scriitor integru si foarte talentat. O lectura obligatorie pentru orice cititor serios. Ehud Barak fost prim-ministru al Israelului
Nadav Eyal este unul dintre cei mai cunoscuti jurnalisti din Israel cistigator al premiului Sokolov echivalentul premiului Pulitzer in Israel . Este corespondent de stiri internationale al postului israelian de televiziune Reshet 13 si jurnalist de opinie pentru Yediot Aharont cel mai difuzat ziar din Israel. In 2016 cu citeva luni inainte de alegerile prezidentiale din Statele Unite Eyal a difuzat Trumpland o serie de documentare in care prezenta in detaliu nemultumirile poporului american.
Nadav Eyal este licentiat al Facultatii de Drept din cadrul Universitatii Ebraice din Ierusalim si a obtinut o diploma de masterat in politici globale la London School of Economics.