Stare de asediu | Dinu Flamand

Stare de asediu | Dinu Flamand

Detalii Stare de asediu | Dinu

carturesti.ro
Vânzător
carturesti.ro
Pret
28.9 Lei
Categorie (vânzător)
Carte
Marca
Scoala Ardeleana

Produs actualizat în urmă cu 1 zi
Descriere YEO:

Stare de asediu | Dinu - Disponibil la carturesti.ro

Pe YEO găsești Stare de asediu | Dinu de la Scoala Ardeleana, în categoria Carte.

Indiferent de nevoile tale, Stare de asediu | Dinu Flamand din categoria Carte îți poate aduce un echilibru perfect între calitate și preț, cu avantaje practice și moderne.

Caracteristici și Avantaje ale produsului Stare de asediu | Dinu

  • Departament: gaming-carti-birotica
  • Ideal pentru pasionații de jocuri, birotică și distracție online.

Preț: 28.9 Lei

Caracteristicile produsului Stare de asediu | Dinu

  • Brand: Scoala Ardeleana
  • Categoria: Carte
  • Magazin: carturesti.ro
  • Ultima actualizare: 09-03-2025 01:41:35

Comandă Stare de asediu | Dinu Online, Simplu și Rapid

Prin intermediul platformei YEO, poți comanda Stare de asediu | Dinu de la carturesti.ro rapid și în siguranță. Bucură-te de o experiență de cumpărături online optimizată și descoperă cele mai bune oferte actualizate constant.


Descriere magazin:
Sa profitam de aceasta reeditare spre a vorbi despre opera lui Dinu Flamand in ansamblul ei, ca si despre biografia lui greu de separat de aceasta opera. (Mircea Martin)Stare de asediu reprezinta in creatia lui Dinu Flamand un moment de rascruce. Aceasta carte ii imbogateste substantial universul, axand noi arii problematice, tonuri inedite. Coexistenta „planului primar” cu reflectia e, desigur, un semn de continuitate in raport cu scrisul sau de pana acum, dar ea implica de data aceasta o tensiune sporita, aproape paroxistica, un dramatism al interogatiei apartinand varstei maturitatii depline. Poezia a castigat de asemenea foarte mult in mobilitate asociativa; deschiderii, in sensul largirii evantaiului tematic, ii corespunde si un plus de initiativa cedata cuvintelor, fara ca ele sa scape totusi necesarului ultim control al luciditatii constructive. (Ion Pop, Stare de asediu, in Steaua, nr. 9, 1983)Dinu Flamand (prenumele la nastere Anchidim, n. 24 iunie 1947, Susenii Birgaului/Bistrita-Nasaud). Poet, traducator si eseist. Facultatea de Filologie a UBB, Cluj (1970). Debut absolut in Tribuna, 1966. A facut parte din prima generatie a Echinox-ului.Volume: Apeiron, versuri, 1971; Poezii, 1974; Altoiuri, versuri, 1976; Introducere in opera lui G. Bacovia, 1979; Stare de asediu, versuri, 1983; Intimitatea textului, critica literara, 1985; Viata de proba, versuri, 1998; Dincolo/De l’autre cote, versuri, 2000; Migratia pietrelor, versuri, 2000, Tags, versuri, 2003; Poemes en apnee, 2004; Gradini/Jardins, versuri, 2005; Frigul intermediar, 2006; In refractia realului, bilingv, 2006; Opera poetica, 2 vol., Chisinau, Ed. Cartier, 2007; Umbre si Faleze, ilustrata de Savina Tarsitano, Brumar, 2010; Biopoeme, Antologie de autor 1970-2010, Prefata de Eugen Negrici, 2010. Traduce din Fernando Pessoa, Jorge Semprun, Philippe Sollers, Antonio Lobo Antunes etc. Premiul National de Poezie Mihai Eminescu, Botosani 2011.

Stare de asediu | Dinu Flamand - 0 | YEO

Produse asemănătoare

Stare de asediu | Dinu Flamand

Stare de asediu | Dinu Flamand

carturesti.ro carturesti.ro
Actualizat in 09/03/2025

28.9 Lei

Produse marca Scoala Ardeleana