Descriere YEO:
Ultimii copii din Tokio - - Disponibil la grupdzc.ro
Pe YEO găsești Ultimii copii din Tokio - de la Polirom, în categoria Romane.
Indiferent de nevoile tale, Ultimii copii din Tokio - Yoko Tawada din categoria Romane îți poate aduce un echilibru perfect între calitate și preț, cu avantaje practice și moderne.
Preț: 27.56 Lei
Caracteristicile produsului Ultimii copii din Tokio -
- Brand: Polirom
- Categoria: Romane
- Magazin: grupdzc.ro
- Ultima actualizare: 18-09-2025 01:36:55
Comandă Ultimii copii din Tokio - Online, Simplu și Rapid
Prin intermediul platformei YEO, poți comanda Ultimii copii din Tokio - de la grupdzc.ro rapid și în siguranță. Bucură-te de o experiență de cumpărături online optimizată și descoperă cele mai bune oferte actualizate constant.
Descriere magazin:
Traducere din limba japoneza de Monica Tamas National Book Award for Translated Literature 2018
Ultimii copii din
Tokio ingenioasa distopie a scriitoarei japoneze
Yoko Tawada infatiseaza o Japonie devastata de o catastrofa ecologica si izolata de restul lumii. Populatia este in pericol de disparitie. Limbajul se reduce treptat cuvintele iesind din uz fara sa mai fie inlocuite. Efectele contaminarii se resimt atit in natura cit si la nivelul sperantei de viata a locuitorilor. Copiii din ce in ce mai slabiti fizic sint atit de fragili incit medicii pediatri neputinciosi si epuizati de eforturile facute pentru a-i salva incep sa se sinucida. Putini vor supravietui inchisi intre granitele arhipelagului tot mai sarac in plante si animale. Batrinii ramasi in putere cu mult dupa ce ating virsta de o suta de ani nu pot decit sa urmareasca chinuiti de vinovatie dezastrul ce se desfasoara sub ochii lor. Totusi nici unul nu se simte mai vinovat decit Yoshiro crescindu-si stranepotul Mumei pe care imeni nu-l intrece in dragalasenie si care devine tot mai intelept pe masura ce trupul i se subrezeste.
Ultimii copii din
Tokio ne poarta dincolo de limitele a ceea ce inseamna sa fii om pentru a ne aduce aminte ce pretuim cel mai mult in lumea noastra sfisiata de conflicte propria umanitate. Sjon
Tawada este un discipol fidel al lui Kafka el a prezis realitatea ii place autoarei sa spuna. Si cu toate ca ii impartaseste anumite preocupari in ceea ce priveste alteritatea si evocarea vietii animalelor misiunea ei este mai prozaica ea oglindeste realitatea. Desi opera ei este descrisa frecvent drept stranie nucleul sau contine intotdeauna o puternica critica sociala. The New York Times O reprezentare fantasmagorica a relatiei tensionate pe care omenirea o are cu tehnologia si lumea inconjuratoare. Asian Review of Books
Yoko Tawada n. 1960
Tokio una dintre cele mai cunoscute scriitoare japoneze contemporane a studiat literatura rusa la Universitatea Waseda mutindu-se in Germania la virsta de douazeci si doi de ani. A debutat in 1991 cu nuvela Calciie pierdute distinsa cu Premiul Gunzo si a inceput in scurt timp sa publice si in germana. Operele sale investigheaza adesea inadecvarea la sistemele culturale legitimitatea ideologiilor politice si a sistemelor sociale dar si posibilitatile creatoare ale intersectiilor lingvistice. A primit unele dintre cele mai importante premii literare din Japonia si Germania precum Premiul Akutagawa 1992 Premiul Tanizaki 2003 Medalia Goethe 2005 si Premiul Kleist 2016 .