Bureti de fag/Mihai Dutescu

Bureti de fag/Mihai Dutescu

Detalii Bureti de fag/Mihai Dutescu

elefant.ro
Vânzător
elefant.ro
Pret
19.5 Lei 39 Lei
Categorie (vânzător)
Books
Marca
Trei

Produs actualizat în urmă cu 2 zile
Descriere YEO:

Bureti de fag/Mihai Dutescu - Disponibil la elefant.ro

Pe YEO găsești Bureti de fag/Mihai Dutescu de la Trei, în categoria Books.

Indiferent de nevoile tale, Bureti de fag/Mihai Dutescu din categoria Books îți poate aduce un echilibru perfect între calitate și preț, cu avantaje practice și moderne.

Preț: 19.5 Lei

Caracteristicile produsului Bureti de fag/Mihai Dutescu

  • Brand: Trei
  • Categoria: Books
  • Magazin: elefant.ro
  • Ultima actualizare: 19-03-2025 01:38:12

Comandă Bureti de fag/Mihai Dutescu Online, Simplu și Rapid

Prin intermediul platformei YEO, poți comanda Bureti de fag/Mihai Dutescu de la elefant.ro rapid și în siguranță. Bucură-te de o experiență de cumpărături online optimizată și descoperă cele mai bune oferte actualizate constant.


Descriere magazin:
Talentul lui Dutescu e de a da pe fata lucrurile inconfortabile, de a le spune clar si pe bune. Intr-o literatura fascinata de marginali si ratati, el vorbeste cu simpatie despre oameni aflati in plin proces de ascensiune sociala. Pe scurt, despre parveniti - un subiect la care lumea buna stramba vinovat din nas, chit ca parvenitismul e adevarul de profunzime al unei societati ajunse de curand la prosperitate. Mai mult, la fel de tabu e si opinia ca in comunism a fost bine, desi e impartasita de larga majoritate a celor trecuti prin vechiul regim. In Bureti de fag, Mihai Dutescu are curajul sa asume si sa dea pe post aceste curente de opinie omniprezente, dar reprimate public, sub pretextul povestii de viata a unui baiat nascut prin anii 39;50 in Teleorman si ajuns inginer la Bucuresti. El si sotia lui fac parte din acea tipologie a cadrelor medii cu aspiratii burgheze, raportandu-se la comunism intr-un mod mai degraba benign, specific multora din generatia lor: sunt oportunisti la nevoie, iar in rest raman indiferenti. Micul lor arivism este bazat pe convingerea ca sistemul nu e chiar gresit, ca macar are o idee valabila de echitate si meritocratie, cata vreme i-a scos dintre tarani, i-a scolit gratis, le-a dat o casa si i-a bagat intre domnii de la oras. In ce ma priveste, am certitudinea ca in sfarsit am dat peste cartea aia ALTFEL despre comunism, cu o perspectiva de bun-simt, fara volute pioase sau chestionari tragice - motiv pentru care o recomand in special celor care vor sa-si faca o idee despre cum gandeau si se purtau oamenii moralmente OK din Romania de atunci. Adrian Schiop

Bureti de fag/Mihai Dutescu - 0 | YEO

Produse asemănătoare

eBook Bureti de fag - Mihai Dutescu

eBook Bureti de fag - Mihai Dutescu

libris.ro libris.ro
Actualizat in 20/03/2025

24.8 Lei

Bureti de fag - Mihai Dutescu

Bureti de fag - Mihai Dutescu

libris.ro libris.ro
Actualizat in 20/03/2025

19.5 Lei

Bureti de fag/Mihai Dutescu

Bureti de fag/Mihai Dutescu

elefant.ro elefant.ro
Actualizat in 19/03/2025

19.5 Lei

Produse marca Trei

Regatul sfaramat

Regatul sfaramat

librex.ro librex.ro
Actualizat in 21/03/2025

44 Lei

Obsesie

Obsesie

librex.ro librex.ro
Actualizat in 21/03/2025

39.2 Lei

Lifespan

Lifespan

librex.ro librex.ro
Actualizat in 21/03/2025

52 Lei