Descriere YEO:
Pe YEO găsești Labirintul ratacitilor | Amin Maalouf de la Polirom, în categoria Carte.
Indiferent de nevoile tale, Labirintul ratacitilor | Amin Maalouf din categoria Carte îți poate aduce un echilibru perfect între calitate și preț, cu avantaje practice și moderne.
Caracteristici și Avantaje ale produsului Labirintul ratacitilor | Amin Maalouf
- Departament: gaming-carti-birotica
- Ideal pentru pasionații de jocuri, birotică și distracție online.
Preț: 49.95 Lei
Caracteristicile produsului Labirintul ratacitilor | Amin Maalouf
- Brand: Polirom
- Categoria: Carte
- Magazin: carturesti.ro
- Ultima actualizare: 09-05-2025 02:18:20
Comandă Labirintul ratacitilor | Amin Maalouf Online, Simplu și Rapid
Prin intermediul platformei YEO, poți comanda Labirintul ratacitilor | Amin Maalouf de la carturesti.ro rapid și în siguranță. Bucură-te de o experiență de cumpărături online optimizată și descoperă cele mai bune oferte actualizate constant.
Descriere magazin:
Un razboi devastator s-a declansat de curand in inima Europei, readucand la viata traumele cele mai dureroase ale trecutului; se profereaza constant amenintari cu un cataclism nuclear, desi le credeam inlaturate definitiv; exista o inclestare intre Occident, pe de o parte, si China si Rusia, pe de alta parte… E limpede ca se produce o schimbare profunda, care deja ne afecteaza modul de viata si care pune sub semnul intrebarii insasi temelia civilizatiei noastre. Toti suntem constienti de asta, dar inca nu a examinat nimeni aceasta criza cu luciditatea pe care o merita. Cum am ajuns aici?
Amin Maalouf cauta, in cartea de fata, originile acestei noi infruntari intre Occident si adversarii sai, retrasand parcursul a patru mari natiuni: Japonia epocii Meiji, prima tara din Asia care a sfidat suprematia natiunilor „albe” si a carei modernizare accelerata a fascinat o lume intreaga, in special alte tari din Orient, ce au inceput sa viseze sa-i calce pe urme; Rusia sovietica, reprezentand, trei sferturi de secol, o amenintare formidabila la adresa Occidentului si a sistemului si valorilor lui; China, ce constituie in acest secol XXI, prin dezvoltarea sa economica, ponderea demografica si ideologia conducatorilor, principala provocare pentru suprematia Occidentului; si in fine Statele Unite, care au tinut piept fiecaruia dintre cei trei challengers si au devenit, dupa atatea razboaie, liderul suprem al Occidentului si cea dintai superputere globala. In ansamblu, volumul este o ampla fresca istorica ce infatiseaza clar mizele conflictelor actuale, motivatiile protagonistilor si straniile paradoxuri ale epocii noastre. Cum spunea Faulkner, citat in deschiderea cartii: „Trecutul nu moare niciodata. Nici macar nu a trecut”.