Descriere YEO:
Pe YEO găsești Vederi ale modernitatii. Esteza decoloniala de la Idea, în categoria Carte.
Indiferent de nevoile tale, Vederi ale modernitatii. Esteza decoloniala si sfarsitul contemporaneitatii | Rolando Vazquez din categoria Carte îți poate aduce un echilibru perfect între calitate și preț, cu avantaje practice și moderne.
Caracteristici și Avantaje ale produsului Vederi ale modernitatii. Esteza decoloniala
- Departament: gaming-carti-birotica
- Ideal pentru pasionații de jocuri, birotică și distracție online.
Preț: 30 Lei
Caracteristicile produsului Vederi ale modernitatii. Esteza decoloniala
- Brand: Idea
- Categoria: Carte
- Magazin: carturesti.ro
- Ultima actualizare: 21-12-2024 01:38:29
Comandă Vederi ale modernitatii. Esteza decoloniala Online, Simplu și Rapid
Prin intermediul platformei YEO, poți comanda Vederi ale modernitatii. Esteza decoloniala de la carturesti.ro rapid și în siguranță. Bucură-te de o experiență de cumpărături online optimizată și descoperă cele mai bune oferte actualizate constant.
Descriere magazin:
Aceste vederi sunt marturii si metafore ale viziunii despre lume a
modernitatii, sint afirmatii ale puterii sale de a face o lume, ale puterii sale de a transforma o realitate istorica a lumii intr-un obiect, in obiectul propriului sau artificiu. Ele ne ajuta sa ilustram modul in care colonialitatea a fost conditia ce a sustinut artificiul
modernitatii.Nu ne uitam la imagini exceptionale ale
modernitatii, ci contemplam cele mai comune vederi ale sale – materialul suvenirurilor – pentru a vedea modul in care am fost facuti sa ne imaginam lumea. Aceste imagini evidentiaza faptul ca nu exista nicio metropola fara colonie, nicio albitate fara rasializare, niciun patriarhat fara oprimare de gen, nicio modernitate fara colonialitate. Privirea stapinirii, privirea suverana, se bucura de ordinea moderna/coloniala ca de un spectacol. Insusi actul privirii devine intruparea diferentei coloniale ca estetica. Estetica desemneaza controlul modernitatii asupra reprezentarii si asupra cimpului experientei in care poate fi perceputa realitatea istorica a lumii. Utopia progresului si a Umanitatii e sustinuta pe fundalul nerecunoscut al subjugarii si radierii. Chestionate din perspectiva diferentei coloniale, aceste imagini devin o oglinda care raspunde cu alte intrebari. Vederile nu mai sunt imaginea unei umanitati implinite, peisajele binecunoscute ale reprezentarii lumii, ci coregrafia ce anima sinele modern.
Rolando VazquezRolando
Vazquez preda sociologie la Colegiul Roosevelt al Universitatii Utrecht, Olanda. Autor, impreuna cu Gloria Wekker et al., al raportului „Let᾽s Do Diversity” al Comisiei pentru diversitate a Universitatii Amsterdam (2016). Coordonator din 2010, impreuna cu Walter Mignolo, al Scolii de vara decoloniale din Middelburg, si al programului Going Glocal Mexico, ce stabileste conexiuni interculturale intre studenti europeni si comunitati din Mexic. Curator al atelierului „Staging the End of the Contemporary” la festivalul de muzica contemporana MaerzMusik, Berliner Festspiele. Printre publicatiile sale: Pedagogia y (de)colonialidad (2017); Precedence, Earth and the Anthropocene: Decolonizing Design (2017); Aesthesis Decolonial y los Tiempos Relacionales (2016); Olvido y relacionalidad (2014).